Dosvietilo už led trubiciam?

Klasické trubice, ktoré poznáme hlavne ako „neónky“, sú obľúbené v domácnostiach, ale aj v priemysle a kanceláriách. LED technológia prináša možnosti úspory aj v tomto smere v podobe úsporných LED trubíc. Hlavnými výhodami LED trubíc je hlavne ich dlhšia životnosť, nižšia spotreba energie, bezúdržbovosť a okamžitý štart bez blikania. LED trubica sa na prvý pohľad nelíši od klasickej neónovej trubice. Ako je to však s jej montážou a náhradou klasickej trubice za LED? V súčasnosti je možné kúpiť svietidlá, ktoré sú určené špeciálne pre použitie s LED trubicou. V svietidlách sa väčšinou nachádza predradník, ktorý sa stará o stabilizáciu napätia. V starších svietidlách sa nachádza tlmivka a štartér, ktorý štartuje žiarivkovú trubicu. Keďže LED trubice majú predradník zabudovaný priamo v sebe, pre svoje fungovanie nepotrebujú ďalší predradník v svietidle a ani štartér s tlmivkou. Pri svietidlách, v ktorých sa nachádza tlmivka a štartér, je dôležité odpojiť hlavne štartér. Odporúča sa však odstrániť aj tlmivku, aby nedochádzalo k zbytočným stratám energie.

led trubice
„Dosvietilo“ už LED trubiciam?
Od svojho uvedenia na trh prešli LED trubice ledprodukt.sk výraznou zmenou, hlavne v dosahovaní vyššieho merného výkonu, možnosti pripojenia na rôzne typy konvenčných svietidiel, odstránení problémov s blikaním, ponuke rôznych optík a podobne. Používateľ LED trubíc by mal za rozumnú cenu dosiahnuť nemalé úspory energie a dlhšiu životnosť v porovnaní s lineárnymi žiarivkami. Je to však naozaj pravda?
Kto nakupuje lacno, nakupuje dvakrát
Rovnako ako u iných svietidiel, aj LED trubice sa značne líšia, pokiaľ ide o kvalitu použitých komponentov, dizajn výrobku, ako aj výrobný proces samotný. V čom vidíme hlavné nevýhody LED trubíc? Pri lacnejších LED trubiciach sa stále stretávame s nižšou životnosťou, ako udáva výrobca. Životnosť je výrazne závislá od prevádzkovej teploty a dobe prevádzky. Problém z pohľadu životnosti LED trubice nastáva, pokiaľ ju uzavrieme difúzorom (krytom). Čo sa vtedy stane? LED zdroj v prvom rade potrebuje odvod tepla. Pokiaľ ho uzavrieme do priestoru konvenčného svietidla, ktoré na tento zdroj nie je uspôsobené, nastane kumulovanie a zvyšovanie teploty. V kombinácii s vyššou teplotou okolia sa u LED zdroja pri vysokej teplote začne výrazným spôsobom urýchľovať starnutie, nastáva pokles svetelného toku, postupne začnú odchádzať LED čipy a výmena LED trubice je nevyhnutná.

trubice

Vo všeobecnosti platí, že s rastúcou teplotou sa prevádzková životnosť elektronických komponentov zníži na polovicu pri každom 10-stupňovom zvýšení prevádzkovej teploty. Pokiaľ budeme mať chladnú miestnosť, životnosť môže byť zachovaná alebo sa dokonca zvýši. V prípade vyšších prevádzkových teplôt (štandardne vyšších ako 25° C) je to naopak. Ak je svietidlo upevnené vysoko na strope, kde je vzduch kvôli stratifikácii 10 °C nad izbovou teplotou, LED trubice majú takmer rovnakú životnosť ako konvenčné žiarivky. V praxi to znamená, že životnosť LED trubice už nie je podľa uvádzaných technických údajov 40 000 hodín, ale 20 000 hodín. Svietidlo s lineárnymi žiarivkami štandardne obsahuje odrazové prvky, aby sa svetlo dostalo do požadovaného smeru. LED trubica má však úplne iné vyžarovanie a v kombinácii s odrazovými prvkami, ktoré nie sú preň dimenzované, môže spôsobiť nežiadúce odrazy a oslnenie užívateľov. Staré svietidlá môžu byť vybavené niektorým z rôznych typov elektronických predradníkov a LED trubica nemusí byť nevyhnutne kompatibilná s predradníkmi v starom svietidle. Na fungovanie LED trubice v pôvodnom svietidle je potrebné zvyčajne vymeniť predradník, prípadne odstrániť štartér. Takýto zásah spôsobí stratu záruky svietidla a dôležitá je aj otázka zodpovednosti v prípade možného zlyhania predradníka alebo trubice LED – kto je zodpovedný za zlyhanie po výmene trubice?

  • 29. 3. 2020