Vynikajúce a úsporné led trubice

Klasické trubice, ktoré poznáme hlavne ako „neónky“, sú obľúbené v domácnostiach, ale aj v priemysle a kanceláriách. LED technológia prináša možnosti úspory aj v tomto smere v podobe úsporných LED trubíc. Hlavnými výhodami LED trubíc je hlavne ich dlhšia životnosť, nižšia spotreba energie, bezúdržbovosť a okamžitý štart bez blikania.

trubice
LED trubica sa na prvý pohľad nelíši od klasickej neónovej trubice. Ako je to však s jej montážou a náhradou klasickej trubice za LED? V súčasnosti je možné kúpiť svietidlá, ktoré sú určené špeciálne pre použitie s LED trubicou. 
V svietidlách sa väčšinou nachádza predradník, ktorý sa stará o stabilizáciu napätia. V starších svietidlách sa nachádza tlmivka a štartér, ktorý štartuje žiarivkovú trubicu. Keďže LED trubice majú predradník zabudovaný priamo v sebe, pre svoje fungovanie nepotrebujú ďalší predradník v svietidle a ani štartér s tlmivkou.

led trubice
Pri svietidlách, v ktorých sa nachádza tlmivka a štartér, je dôležité odpojiť hlavne štartér. Odporúča sa však odstrániť aj tlmivku, aby nedochádzalo k zbytočným stratám energie.

  • 13. 4. 2020