Chovanie sliepok kvôli vajíčkam ?

Chovanie sliepok kvôli vajíčkam ?

Tu sa kladú tri otázky :

  1. Ako na to ?
  2. Oplatí sa radšej chovať sliepky alebo si vajcia kupovať ?
  3. Smú tri nosnice predbiehať veľkochov ?

Na všetky zvieratá platí že ak si ich osvojíte je to záväzok na celý život. Platí to aj na sliepky, lebo ich musíte pravidelne kŕmiť a čistiť im “domov”. Tiež ich musíte poslať na výbeh a mnoho vecí.vajíčko.jpg
Popremýšľaj o tom
Hneď ráno ich treba poslať na výbeh a sledovať ich aspoň pár minút. Nie je správne ak máte len jednu sliepku. Jej výkon je veľmi nízky, preto sa odporúča chovať najmenej štyri sliepky.
Ich domov, čiže kurín musí byť stále čistý ale aj keď im poskytneš priemernú hygienu a podstielku na vysokej úrovni, bude tam zápach. V prípade že máte milých a tolerantných susedov, ktorý uvítajú aj kohúta čo kikiríka o piatej ráno, určite si ho zaobstarajte.
Ročne sliepka znesie asi 210 vajec. V ich druhom roku života znášajú vajcia najlepšie a potom sa to len znižuje.
Niektorí ľudia hovoria, že sliepky sú najušľachtilejšie zvieratá. Existujú všetky možné plemená od malých po veľké Džerzejské ktoré sú väčšie ako malá morka.
Zaopatrenie
Je veľa rád ako vychádzať so zvieratami. Čo však stým, ak líšky ukradli susedovi sliepky ? Dobré zaopatrenie je nevyhnutné. Najmä na Spiši.
Oplotenie bude brániť všetko slabšie v záhrade. Vďaka vaším záhonom si sliepky nájdu dážďovky. Nezabúdajte, že sliepka je nie pokojamilovné zviera.slepice.jpg
Domov
Kuríny ktoré sú moderné poskytujú montáž na výbeh. Keď máte málo sliepok, je pre nich ideálny a zmestí sa aj do vašej malej záhradky.
Nájdete aj lacný kurín vyrobený na mieru aj s ohradou. Dá sa vyrobiť aj z paliet alebo rôznych nepotrebných kúskov dreva.
Financie
Nosnica spotrebuje asi 110 gramov krmiva denne. Za jeden rok to pre sliepku je 44 kilogramov krmiva. Ak sa kŕmia zmeskou, jedna sliepka zožerie asi 27 eur za rok. Šrot stojí cca. 9 eur a zrno možno menej ako 7 eur. Nosnica vtedy znesie asi 210 vajec , čo je výnos za rok asi 30 eur.
Rady

  • Ak máte nosnicu, ktorá už neznáša vajcia, je použiteľná do polievky.
  • Chov je veľminávykový. Začneš s pár sliepkami a potom ich budeš mať celú záhradu a pomaly aj dom.
  • Kvalitné hnojivomajú práve sliepky
  • Zmesky obsahujú sóju a nechutia každému tieto vajcia.
  • Zmesky obsahujú mäsokostnú múčku. Výkaly potom majú neznesiteľný pach, preto je dobré ich kŕmiť pšenicou.

Tu sa kladú tri otázky : Ako na to ? Oplatí sa radšej chovať sliepky alebo si vajcia kupovať ? Smú tri nosnice predbiehať veľkochov ? Na všetky zvieratá platí že ak si ich osvojíte je to záväzok na celý život. Platí to aj na sliepky, lebo ich musíte pravidelne kŕmiť a čistiť im “domov”.…