Detská výživa

Detská výživa

V obchodoch s produktami pre deti nájdete množstvo značiek detskej výživy, ktoré lákajú predovšetkým svojim obalom. Samozrejme v niektorých prípadoch zaváži aj cena. A práve tu by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo svojmu dieťaťu kupujeme.
Kupovaná detská výživa podľa zákonných noriem nie je škodlivá. Nemôže totiž obsahovať žiadne škodlivé látky, ktoré by mohli mať negatívny dopad na vývin dieťaťa. Výroba detských príkrmov vrátane výživ podlieha prísnym európskym kontrolám a výrobcovia i niektorí lekári deklarujú jej vyššiu potenciálnu zdravotnú istotu, než v prípade kupovanej zeleniny či ovocia a ich prípravy v domácich podmienkach.

batole

Treba si však stanoviť priority, či svojmu dieťaťu chceme a nechceme v jeho ranom veku podávať. Ide predovšetkým o pridaný cukor, ktorý sa v niektorých výrobkoch nachádza. Je to trochu nepochopiteľné, ak sa tam cukor nachádza, nakoľko ovocie obsahuje fruktózu a tá poskytne výžive potrebnú sladkosť. A pokiaľ je ovocie menej sladké, dieťa by si na túto zložku malo zvykať postupne, keď už bude nabiehať na stravu starších rovesníkov.

Ako je to s domácou výživou? Treba zdôrazniť, že výhody výroby domácej výživy v porovnaní s kupovanou spočívajú vo viacerých oblastiach. Ako prvé môžeme uviesť cenu. Nakúpite si jablká, hrušky, slivky vo väčšom množstve, doma uvaríte, rozmixujete a nalejete do zaváracích pohárov. Množstvo, ktoré urobíte, bude neporovnateľne vyššie a priemerná cena takej výživy by teoreticky bola minimálne o polovicu nižšia, než tá reálna v obchode.

dítě

Druhým pozitívom je, že vidíte, čo kupujete a čo do výživy dávate. Máte nad tým kontrolu. A najviac výhodné to majú tí, ktorí si ovocie aj sami vypestujú.
Negatívom môžu byť riziká spojené s kúpou ovocia. Ak poznáte lokálnych farmárov, máte vyššiu istotu, že ovocie vášmu dieťaťu neuškodí. Pokiaľ nakupujete v supermarketoch, vystavujete svoju ratolesť riziku, že si s ovocím prinesiete aj dáku chorobu. To riziko je minimálne, ale stále je.
Avšak ruku na srdce – môžeme na sto percent veriť aj tým kupovaným výrobkom? Čo ak aj tie kontroly zlyhajú? Úsudok je na vás. Treba zvážiť viacero faktorov, v konečnom dôsledku však vy viete posúdiť a rozhodnúť, čo je pre vaše dieťa najlepšie.

V obchodoch s produktami pre deti nájdete množstvo značiek detskej výživy, ktoré lákajú predovšetkým svojim obalom. Samozrejme v niektorých prípadoch zaváži aj cena. A práve tu by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo svojmu dieťaťu kupujeme. Kupovaná detská výživa podľa zákonných noriem nie je škodlivá. Nemôže totiž obsahovať žiadne škodlivé látky, ktoré by mohli mať negatívny dopad na…