Je Facebook iba nástrojom alebo hlavnou príčinou nášho životného štýlu?

Je Facebook iba nástrojom alebo hlavnou príčinou nášho životného štýlu?

Sociálne siete mi z určitého pohľadu pripadajú ako skvelá a zaujímavá vec. Na jednej platforme sa stretne obrovská skupina ľudí a spoločne zdieľajú svoje zážitky, pocity, predstavy, plány,… z tohto pohľadu ide o dokonalý nástroj, ktorý spája ľudí a každému umožňuje dať o sebe vedieť. Záujmy, humor, predstavy, zážitky,… nás všetkých spájajú.

facebook

Pre dnešnú dobu sa stalo typické, že na túto platformu prikladáme každý svoj krok. Náš životný štýl, alebo vlastne aj tá najmenej atraktívna aktivita je zdieľaná s ostatnými. Automaticky o nej informujeme na Facebooku a všetko a všade fotíme, samozrejme, že na každej fotke predovšetkým seba. Sociálne siete sa stali synonymom životného štýlu a to doslova. Životný štýl ala facebook sa dotýka čoraz viac ľudí.

• Ale toto tvrdenie si musíme rozobrať trochu konkrétnejšie a to úvahou, či je Facebook iba nástrojom k zdieľaniu nášho životného štýlu, alebo či je hlavnou podstatou nášho životného štýlu.

Ak robíme veci z prirodzenej iniciatívy a potom sa s nimi podelíme na sociálnej platforme s priateľmi, je to vlastne úplne v poriadku, predsa v tom je zmysel tejto siete a zmysel priateľstva zasa v tom, že nemáme pred sebou žiadne tajnosti a s radosťou a bez strachu sa môžeme podeliť o kus z nášho života a naopak, zaujíma nás, čo zažili ľudia, s ktorými momentálne nie sme v priamom kontakte. Prečo by som mal túto možnosť niekomu závidieť a nadávať? Ide o prirodzené ľudské potreby a sociálna sieť nám poslúži ako nástroj.

fcb

Každému padne vhod, ak je o jeho osobu aspoň nejaký záujem a odozva na jeho príspevky či komentáre.
Ale pokiaľ sa sociálne siete stanú hlavnou príčinou životného štýlu, je to úplne iná situácia, vravíme o závislosti a začínajúcej neschopnosti odlíšiť virtuálny svet od reálneho. Ak veci vykonávame naozaj len preto, aby sme obohatili náš profil a našou hlavnou motiváciou je Facebook, nie zážitok či efekt z danej aktivity, potom je to chyba a už nevravíme o prirodzenosti, ale začiatkoch psychických problémov.

Sociálne siete mi z určitého pohľadu pripadajú ako skvelá a zaujímavá vec. Na jednej platforme sa stretne obrovská skupina ľudí a spoločne zdieľajú svoje zážitky, pocity, predstavy, plány,… z tohto pohľadu ide o dokonalý nástroj, ktorý spája ľudí a každému umožňuje dať o sebe vedieť. Záujmy, humor, predstavy, zážitky,… nás všetkých spájajú. Pre dnešnú dobu…