Keď sniežik padá…

Keď sniežik padá…

Zima so sebou prináša mnoho nepríjemných povinností. Jednou z nich, je aj ranné hľadanie auta pod nánosom snehu a mrazu. Keď svoj automobil konečne nájdeme, prichádza tá druhá, omnoho náročnejšia časť, a to jeho vyslobodenie. To však nemusí byť až tak tragické, pokiaľ budete potupovať rozumne a hlavne správne.

sníh
 
Toto doma nikdy neskúšajte!    
Už niekoľkokrát som sa stretol s radou mojich kamarátov, že čelné sklo rozmrazím omnoho rýchlejšie, ak ho polejem, či postriekam horúcou vodou. Každý z vás, kto mal fyziku aspoň na základnej škole určite vie, že takýto nápad je viac než hlúpy. Ak ste teda podobný postup niekedy zvažovali, rýchlo naňho zabudnite. Pri extrémnych mrazoch by totiž vaše sklo na aute, mohlo pokojne aj prasknúť. V lepšom prípade, budete ľad škrabať dvakrát dlhšie.
 
Osvedčené a hlavne bezpečné spôsoby
Jediný účinný, osvedčený a hlavne bezpečný spôsob, ako sa námrazy na sklách zbaviť rýchlejšie, je alkohol. Na čerpacích staniciach, špecializovaných predajniach a dokonca aj v klasických obchodoch, dostanete prípravky v spreji, ktorú sú určené presne na tento účel. Ak takúto vychytávku práve nemáte po ruke, schmatnite prvý fľašku s alkoholom, ktorú nájdete. Ten by mal obsahovať minimálne štyridsať percent.
 
Ak sa extrémne neponáhľate, rozmrazovanie skiel urýchli aj vnútorné vykúrenie auta. Najúčinnejšie je však preventívne opatrenie v podobe prikrytého čelného skla. Na tento účel môžete použiť tkaný koberec, alebo špeciálnu fóliu na tento účel.

mráz
 
Nezabudnite ani na strechu a kapotu
Nezabudnite ani na sneh na streche a kapote automobilu. Ten sa totiž počas jazdy začne zosúvať a padať po celom okolí. To určite neocenia vodiči, ktorú pôjdu za vami. Navyše zamrznuté kryhy môžu spôsobiť na ceste aj vážnejšie kolízie. Sú totiž tvrdšie ako kameň, takže ak sa chcete vyhnúť zbytočným nepríjemnostiam, vytiahnite z auta metlu a sneh zo strechy pred jazdou odstráňte.
 

Zima so sebou prináša mnoho nepríjemných povinností. Jednou z nich, je aj ranné hľadanie auta pod nánosom snehu a mrazu. Keď svoj automobil konečne nájdeme, prichádza tá druhá, omnoho náročnejšia časť, a to jeho vyslobodenie. To však nemusí byť až tak tragické, pokiaľ budete potupovať rozumne a hlavne správne.  Toto doma nikdy neskúšajte!     Už niekoľkokrát som sa stretol s radou…