Bolesť v krku? Angína a šarlach u detí: príznaky a liečba

Bolesť v krku? Angína a šarlach u detí: príznaky a liečba

Zvyčajne sa vyskytne angína, keď sa znižuje imunita dieťaťa . Využívajúc túto situáciu sa aktivujú mikróby žijúce v tele. 


doktor

Prvé znaky
Na samom začiatku sa dieťa bude sťažovať na bolesť v krku, ktorá je pri prehltnutí horšia. Okrem toho môže pocítiť slabosť a horúčku. U detí mladších ako 4 roky prebieha angína inak: deti sa sťažujú nie na bolesť v krku, ale na nevoľnosť, nepríjemné pocity v bruchu a horúčku. Ďalším charakteristickým príznakom sú zväčšené mandle, ktoré sú v závislosti od typu angíny čiastočne alebo úplne pokryté hnisavým povlakom. Súbežne sa lymfatické uzliny na krku a pod uchom v spodnej časti čeľuste zväčšujú, dotýkanie sa zvyčajne spôsobuje bolesť. Všimnite si tieto príznaky, zavolajte lekára.

horečka

Pravidlá správania
Zvyčajne sa angina pectoris liečí doma. Lekári predpisujú účinné baktericídne lieky (a niekedy aj antibiotiká), ktoré zmierňujú hlavné symptómy ochorenia v priebehu dvoch až troch dní.  Držte dieťa v posteli, podávajte mu tekuté jedlo (polievky, paradajky), nedávajte nič horúce a ostré. Osobitná pozornosť by sa mala venovať nápojom: častejšie ponúkajte detský čaj s citrónom, džúsy, želé. Ak má dieťa horúčku, neohrievajte ho a ak sa teplota blíži k teplote 39 ° C, podajte antipyretické činidlo založené na paracetamole. Ak chcete opláchnuť hrdlo, ktoré sa musí opakovať 5-6 krát denne, pripravte bylinnú infúziu alebo použite 2% roztok sódy, stolovej soli alebo morskej soli. Dajte na krk ohrievacie detské obklady (napríklad s vodkou). Najprv navlhčite bavlnenú bielizeň v roztoku, potom ju vyčistite a zabaľte ju okolo krku dieťaťa. Zabezpečte obväz alebo šatku a zahrejte hrdlo po dobu 1,5-2 hodín.

Šarlachová horúčka
Táto detská infekcia bola kedysi považovaná za veľmi nebezpečnú a v našich časoch antibiotiká pomáhajú lekárom zvládnuť to za niekoľko dní. Hlavnou vecou je rýchlo rozpoznať chorobu. Šarlachová horúčka je spôsobená streptokokmi skupiny A, príbuznými tých, ktoré vedú k angíne, otitis a sinusitída. Tieto baktérie sa ľahko prenášajú vzduchom, keď chorý človek kašle alebo kýchne. Skutočnosť, že príčinou zhoršeného zdravia je šarlachová horúčka a nie obyčajná zima , hovorí jazyk dieťaťa. Na začiatku choroby je husto potiahnutý sivý žltý a na ďalší deň začervenaný. Počas niekoľkých hodín, ale častejšie po 1-2 dňoch sa na koži dieťaťa objaví vyrážka, ktorá sa rýchlo rozširuje po celom tele. Malé ružové pupienky sa čoskoro stanú tmavo červenou farbou.
Hlavne na nič nečakajte a šup k doktorovi!

Zvyčajne sa vyskytne angína, keď sa znižuje imunita dieťaťa . Využívajúc túto situáciu sa aktivujú mikróby žijúce v tele.  Prvé znaky Na samom začiatku sa dieťa bude sťažovať na bolesť v krku, ktorá je pri prehltnutí horšia. Okrem toho môže pocítiť slabosť a horúčku. U detí mladších ako 4 roky prebieha angína inak: deti sa sťažujú…