Buďte opatrní aby rivalita medzi vašimi deťmi neprerástla do nenávisti

Buďte opatrní aby rivalita medzi vašimi deťmi neprerástla do nenávisti

Rivalita medzi súrodencami je úplne normálna a prirodzená záležitosť. To že na seba žiarlia a neustále bojujú s pocitom, že jedného z nich majú rodičia radšej, nie je taktiež ničím neobvyklým. Ak máte doma aj vy takýchto dvoch, či troch súperov, dajte pozor na to, aby kvôli vaše nepozornosti ich prirodzená, súrodenecká rivalita, neprerástla do celoživotnej nenávisti.

zima
 
Je úplne prirodzené, že rodičia kladú na svoje staršie dieťa viac povinností a sú naňho prísnejší. Mnohí z vás si to pravdepodobne nechce priznať, ale verte že je to tak. Neznamená to, že ste zlými rodičmi. Staršie dieťa vnímame automaticky, ako to rozumnejšie a chápavejšie. V skutočnosti to tak aj je, ale stále hovoríme o malo dieťati,  a na to musíte brať ohľad.
 
Ďalšou dôležitou vecou je to, aby ste svoje deti vypočuli.Ak sa jedno príde sťažovať na to druhé, prirodzenou reakciou rodičov je veta :“nežaluj, nechcem to počuť.“ Tomuto sa vyhnite, pretože v svojich ratolestiach upevňujete pocit, že vás nezaujíma krivda, ktorú na nich napáchal ich brat, či sestra. Je lepšie, ak si ich vypočujete a obom vysvetlíte čo sa smie a čo nie.
 
Ak si všimnete, že jedno z detí vás neustále upozorňuje na to, že jeho súrodenec robí niečo nesprávne, skúste si všimnúť, či vám náhodou nehovorí pravdu.Neberte to automaticky tak, že chce svojho súrodenca očierniť, lebo naňho žiarli. Deti sú veľmi všímavé a vás, rodičov berú za absolútne autority, takže je normálne, že sa s takýmito pocitmi zveria práve vám.

léto
 
No a v neposlednom rade, ak chcete jedno dieťa za niečo potrestať, alebo mu vysvetliť, že urobil nesprávnu vec, robte to vždy osamote a nie pred jeho bratom, alebo sestrou. Aj keď ide o prípad, že si napríklad ublížili navzájom, alebo jeden druhému ukradol hračku a tak ďalej. Ak to budete riešiť v prítomnosti oboch detí, jedno bude mať pocit, že je na koni, a to druhé sa zas bude automaticky cítiť menejcenne.

Rivalita medzi súrodencami je úplne normálna a prirodzená záležitosť. To že na seba žiarlia a neustále bojujú s pocitom, že jedného z nich majú rodičia radšej, nie je taktiež ničím neobvyklým. Ak máte doma aj vy takýchto dvoch, či troch súperov, dajte pozor na to, aby kvôli vaše nepozornosti ich prirodzená, súrodenecká rivalita, neprerástla do celoživotnej nenávisti.  Je úplne…