Máme radi retro

Máme radi retro

Pravdepodobne aj vy vidíte, počujete, čítate alebo to tak nejako cítite, že ľudia majú radi retro. Teda akúsi spomienku na staré časy, na minulé storočie, a to vo forme napríklad nejakých retro produktov, elektroniky, oblečenia, účesov, hudby, ale aj fotiek.

Hoci nadšencov retro štýlu si nemôžeme mýliť so zberateľmi starožitností, to je trochu rozdiel, hoci dosť podstatný. Staré veci totiž majú aj kopec nevýhod. Najčastejšie nevýhody spojené s tým, ako pomaly či neprakticky fungovala stará technológia.

  • Retrom teda označujeme niečo, čo čerpá tú podstatnú ideu a to podstatne dobré zo starých vecí (najčastejšie len dizajn), ale kombinuje to s dnešnými vymoženosťami.

Presne tak, aby to bolo pre dnešných ľudí vizuálne atraktívne a vyvolávalo to v nich nostalgiu, ale zas pohodlné a praktické tak, ako sa dnes patrí.

retro rádio

To vo veľa prípadoch znamená retro dizajn + moderná technológia. Napríklad hudobné prehrávače s klasickým dizajnom z minulého storočia, ale povedzme s možnosťou vložiť do nich SD kartu, USB, či dokonca sa k nim pripojiť cez smartphone a bluetooth. Alebo si predstavte kolobežku,… nie však takú, pri ktorej by ste sa museli odrážať s nohou, aby ste sa s ňou doviezli aspoň k susedovi, ale kolobežku na elektrický pohon. Alebo hernú konzolu s klasickými starými hrami, ktorú ale pripojíte k svojmu LCD televízoru s HDMI káblom a hráte v modernom rozlíšení HD.

fotky, fotografie

A podobné je to v súčasnosti aj pre tých, čo majú záujem nechať si vyvolať svoje fotografie. Teda najčastejšie digitálne snímky uložené v mobile, počítači, či na SD karte. Nechať si ich vyvolať vo forme fotografií, to pôsobí skutočne sympaticky, zároveň nostalgicky a retro, k tomu však už dnes môžete použiť online fotografie https://www.fotkyzababku.sk/. To znamená, že nemusíte fotiť na starom foťáku, ukladať zábery na film a s filmom potom hľadať po uliciach fotografické štúdio. Stačia vám vaše súčasné digitálne zábery, ktoré jednoducho nahráte do online systému štúdia, zvolíte si rozmery, prípadne iné parametre a všetko vybavíte z pohodlia domova. Za pár dní sú zo snímok vyvolané fotografie.

Pravdepodobne aj vy vidíte, počujete, čítate alebo to tak nejako cítite, že ľudia majú radi retro. Teda akúsi spomienku na staré časy, na minulé storočie, a to vo forme napríklad nejakých retro produktov, elektroniky, oblečenia, účesov, hudby, ale aj fotiek. Hoci nadšencov retro štýlu si nemôžeme mýliť so zberateľmi starožitností, to je trochu rozdiel, hoci…