NASTIELANIE – LIEK PRE VAŠU ZÁHRADU

NASTIELANIE – LIEK PRE VAŠU ZÁHRADU


Prírodná nástielka
Sa aplikuje sypká a aby sa zabránilo rastu burín musí byť hrubá minimálne 5 cm. Ak kúpite 80 l vrece postačí vám na plochu cca 1,5 m². Podľa toho koľko peňazí chcete minúť od toho závisí typ aj veľkosť nastielanej plochy. Samozrejme peniaze možno ušetriť aj použitím toho čo nájdete doma: napríklad plochu čiastočne pokryjete zo starými novinami alebo kartónom.

zahrada
 
Tip: nastielať by sa malo zásadne na vlhkú pôdu a ideálne na jar
 
Drvená kôra
Použitie drvenej kôry je najlepším dlhodobým riešením hlavne z hľadiska stability a zachytenia vlahy. Kôru vám vietor neodfúkne tak ľahko ako kompostovanú kôru stromov. Najkvalitnejšia kôra je borovicová a tomu zodpovedá aj cena. V lacnejších kôrach sa zase nachádza množstvo pilín, ktoré rýchlo vlhnú a nevyzerajú pekne. Preto si pred nákupom prezrite vzorku.

kolečko
 
Kôra a piliny rozkladom odčerpávajú z pôdy dusík, preto po čase sledujte príznaky nedostatku tohto prvku. V prípade nepriaznivých podmienok použite dusíkaté hnojivo na list alebo na kôru rozhoďte liadok amónny s vápencom.
 
Tip: tento druh nástielky je vhodný na veľké záhony krov alebo ruží
 
Pokosená tráva
Veľmi užitočnou a lacnou nástielkou je pokosená tráva. Vyhnite sa ale použitiu trávy, ktorá bola nedávno postriekaná herbicídom alebo je predpoklad, že obsahuje semená burín. Pokosenú trávu „dávkujte“ na plochu striedmo, veľmi rýchlo sa totiž pri rozklade zahrieva.
 
Rašelina a kokosové vlákna
Rašelina aj kokosové vlákna výrazne zlepšujú štruktúru pôdy preto sú vhodnejšie skôr na zarýľovanie. Majú zlú schopnosť zadržiavať vodu, semená burín v nej dobre klíčia a silnejší vietor vám túto nástielku ľahko rozfúka po záhrade. Použitie tohto typu je preto dobré obmedziť na minimum.
 
Slama
Slama je už tradičnou formou nastielania ale ak je čerstvá treba vytvoriť minimálne 10 cm hrubú vrstvu a pokropiť inak vám ju rozfúka vietor.
 
Tip: bežne sa používa pri nastielaní záhonov jahôd

jahody
 
Kakaové šupky
Tento vedľajší produkt pri výrobe čokolády ukáže na záhone veľmi esteticky vďaka sýtohnedej farbe a ich použitie je ľahké a príjemné. Po namočení držia dobre pokope takže vietor nemá šancu. Jedinou jeho nevýhodou je vysoká cena.
 
Tip: môžete ju použiť pri sadení menších sadeníc a cibuľovín
 

Prírodná nástielka Sa aplikuje sypká a aby sa zabránilo rastu burín musí byť hrubá minimálne 5 cm. Ak kúpite 80 l vrece postačí vám na plochu cca 1,5 m². Podľa toho koľko peňazí chcete minúť od toho závisí typ aj veľkosť nastielanej plochy. Samozrejme peniaze možno ušetriť aj použitím toho čo nájdete doma: napríklad plochu…