V Turecku pozor na vyjadrenia cez sociálne siete, hrozí aj väzenie

V Turecku pozor na vyjadrenia cez sociálne siete, hrozí aj väzenie

Najnovšie prišlo Nemecko s výzvou pre svojich občanov, ktorí sa chystajú cestovať do Turecka, aby pri komunikácii cez sociálne siete v krajine boli mimoriadne opatrní a dávali dôraz na to, čo na siete „zavesia“. Nemecko podľa agentúry Reuters iba reagovalo na pribúdajúce prípady občanov Nemecka, ktorých zatkli kvôli tomu, že sa nevhodne vyjadrovali alebo kritizovali vládu tureckého prezidenta R.T.Erdogana.

turecko
 
Vzťahy sa nezlepšujú
Ministerstvo zahraničia Nemecka vydalo aktualizovanú správu na internete ktorou sa snaží poukázať na to, že aj keď nemecká vláda robí maximum pre zlepšenie vzťahov s Ankarou, žiadané výsledky zatiaľ nespĺňajú očakávania. V Turecku sú uväznené desiatky občanov Nemecka od obdobia, keď v roku 2016bol zmarený pokus o vojenský prevrat v krajine.
 
Do väzenia iba za „lajk“
Stíhania a zatknutia Nemcov sa mnohokrát týkajú nevhodných príspevkov na sociálnych sieťach. Vyskytli sa prípady, že zatknutie bolo len na základe toho, že cudzí príspevok niekto označil „páči sa mi to“ s tým, že vraj išlo o príspevok s „kritickou“ povahou. Na toto upozorňuje táto aktualizovaná správa ministerstva zahraničia.
 
Neúspešný puč všetko zhoršil
V Nemecku žijú asi tri milióny občanov pôvodom z Turecka, no vzťahy medzi obidvoma krajinami vždy boli a sú komplikované, ale najhoršie na tom sú za posledné dva roky. Pod tento nelichotivý stav sa podpísali dôsledky perzekúcií, ktoré nasledovali, keď v Turecku prebehol neúspešný pokus o puč.

koncentrační tábor
 
Po udaní pár rokov väzenia
V správe ministerstva sa uvádza, že súkromné komentáre môžu byť takisto rizikové. Neverejné komentáre, ktoré uverejníte na sociálnu sieť sa k príslušným tureckým úradom môžu dostať na základe niečieho udania. Urážka prezidenta alebo aj šírenie teroristickej propagandy môže byť „odmenené“ dokonca až niekoľkoročným väzením, varovne dodáva nemecká diplomacia. Pre politickú opozíciu Turecka sa sociálne médiá stali hlavnou platformou, na druhej strane sa tradičné oznamovacie prostriedky predbiehajú v pozitívnych informáciách a spravodajstve o ministroch vlády a jej prezidentovi, varuje agentúra Reuters.

Najnovšie prišlo Nemecko s výzvou pre svojich občanov, ktorí sa chystajú cestovať do Turecka, aby pri komunikácii cez sociálne siete v krajine boli mimoriadne opatrní a dávali dôraz na to, čo na siete „zavesia“. Nemecko podľa agentúry Reuters iba reagovalo na pribúdajúce prípady občanov Nemecka, ktorých zatkli kvôli tomu, že sa nevhodne vyjadrovali alebo kritizovali vládu tureckého prezidenta…