Jonáš a veľryba v Moskve

Jonáš a veľryba v Moskve

Ivan Pavle (* 8.3.1955, Galanta) je slovenský maliar patriaci k strednej generácii umelcov. Vyrastal v baníckej rodine v Prievidzi a po technickej strednej škole sa dal na umeleckú dráhu. S manželkou Soňou Oravcovou majú dve deti.
Ako umelec je známy svojim záujmom o človeka a mytológiu. Jeho tvorba je poznačená nepokojom a výrazným svojským rukopisom.

barvy

Najviac sa venuje človeku, najmä ľudskej figúre a jej častiam. Okrem toho väčšinu pozornosti venuje mytológii. Tento námet nájdeme v nekonečnom cykle Babylon i vo fiktívnych krajinkách, alebo v dielach s rôznymi mytologickými zvieratami. Sám tvrdí, že sa veľmi často sa venuje motívu ryby čo súvisí so znamením, v ktorom sa narodil. Ako už predpokladáte, je to znamenie rýb. A práve takéto obrazy sú zakomponované do výstavy Jonáš a veľryba v Galérii Slovenského inštitútu v Moskve, otvorenej od októbra do decembra 2018. Už jej názov predpovedá, že sa bude venovať rybám. Navyše je názov príznačný aj pre autorovu záľubu v mytológii a Babylone. Do tohto mesta totiž veľryba z biblického príbehu vypľula Jonáša, keď sa pokúšal ujsť svojmu osudu Božieho proroka. A je pravda, že ryby z Pavleho výstavy sú rovnako zaujímavé, ako predstava plavby v útrobách veľryby.

štětec

Ak Vás však nezaujala autorova mytologická tvorba, môžete vyhľadať jeho diela venované figúram či aktom. Nájdete na nich zaujímavé stvárnenie ľudských postáv s tvárami, alebo ich náhradou – maskami. Okrem toho sa v nich autor často pokúša o pohyb a výraznú gestikuláciu, ale i o vyjadrenie vzťahov viacerých postáv či jednotlivých postáv s inými objektmi.
No a pokiaľ nie ste fanúšikom maľby, tiež sa nemusíte obávať! Ivan Pavle sa totiž po vyštudovaní Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v ateliéry monumentálnej maľby začal venovať nie len maľbe, ale aj kresbe, grafike či plastike. V každom prípade stojí za to, napísať jeho meno do vyhľadávača a nájsť najbližšiu výstavu venovanú dielu Pavleho, alebo si aspoň pozrieť jeho tvorbu on-line.

Ivan Pavle (* 8.3.1955, Galanta) je slovenský maliar patriaci k strednej generácii umelcov. Vyrastal v baníckej rodine v Prievidzi a po technickej strednej škole sa dal na umeleckú dráhu. S manželkou Soňou Oravcovou majú dve deti. Ako umelec je známy svojim záujmom o človeka a mytológiu. Jeho tvorba je poznačená nepokojom a výrazným svojským rukopisom. Najviac sa venuje človeku, najmä ľudskej figúre a…