Zimná záhrada nie je skleník. Tak ju naňho nepremeňte

Zimná záhrada nie je skleník. Tak ju naňho nepremeňte

Premýšľate nad tým, že si pri dome postavíte zimnú záhradu? Hneď na začiatku je potrebné podotknúť, že tento názov nepopisuje presklenú stavbu pri dome úplne presne. V skutočnosti ide o presklenú terasu či samostatnú miestnosť, ktorá môže slúžiť na akékoľvek účely. To znamená, že nejde len o záhradu na pestovanie rastlín. Aj vďaka tomuto zmätočnému názvu, si zvykne mnoho ľudí zimnú záhradu zamieňať so skleníkom. Koniec koncov, ak nebudete jej stavbe a výbere materiálov venovať dostatočnú pozornosť, môžete tento priestor na skleník naozaj veľmi ľahko premeniť.
Detail na rastlinu v kvetináči na stole v presklenej miestnosti
Prečo hovoríme o skleníku? Takto totiž zvykneme označovať sklenené priestory, v ktorých je šialene teplo. V zimnej záhrade, by pritom mala byť, a to počas celého roka, vyslovene príjemná klíma. V tomto smere sú rozhodujúce steny. V prvom rade by ste mali vedieť, že nemusíte preskliť všetky z nich. Zimná záhrada môže vyzerať pokojne i tak, že bočné steny budú murované a sklenená bude len predná stena. Materiál ako je tehla totiž do seba dokáže naakumulovať veľké množstvo tepla, ktoré následne postupne uvoľňuje. Na druhej strane dokáže dostatočne chrániť pred chladom a do interiéru neprepustí príliš veľa tepla naraz.
Zimná záhrada s množstvom zelených rastlín
Zlaté pravidlo teda znie, že čím viac klasických priečok použijete, tým bude mať záhrada lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.Samozrejme, že zimná záhrada môže byť sklenené celá, a to vrátane strechy. V tomto prípade vak musíte použiť dvojité, ideálne až trojité sklo, ktoré bude upevnené v kvalitnej konštrukcii. Vhodným materiálom je hliník. Preto sa poobzerajte hliníkových fasádach https://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/hlinikove-fasady/, ktoré steny dostatočne spevnia a zároveň budú spĺňať aj izolačné vlastnosti. Hliník je taktiež veľmi praktický z hľadiska údržby. V takýchto objektoch sa totiž zvykne veľmi často nadmerne zrážať voda, čo spôsobuje plesnenie. Vlhkosti by ste sa mali samozrejme snažiť vyhnúť stoj čo stoj, no niekedy jednoducho nejde všetko podľa plánu.

Premýšľate nad tým, že si pri dome postavíte zimnú záhradu? Hneď na začiatku je potrebné podotknúť, že tento názov nepopisuje presklenú stavbu pri dome úplne presne. V skutočnosti ide o presklenú terasu či samostatnú miestnosť, ktorá môže slúžiť na akékoľvek účely. To znamená, že nejde len o záhradu na pestovanie rastlín. Aj vďaka tomuto zmätočnému…