5 tipov, ako sa chrániť na internete!

5 tipov, ako sa chrániť na internete!

Chráňte sa pred vírusmi. Dnes už existuje množstvo programov na ochranu pred škodlivými vírusmi. Je dobré si zvážiť, ktorý vám najviac vyhovuje. Najlepšie však zvoliť taký, ktorý má viacero funkcií. Pozrieť si môžete rôzne recenzie a internetové fóra a zistiť si, ktorí z nich ľudia najviac odporúčajú. Určite vám však odporúčame nejaký vo vašom počítači mať, aby ste predišli zbytočným komplikáciám.
Dôsledne si preverte ľudí, s ktorými si píšete. Nemáme na mysli vašich priateľov, rodinu či známych. Na mysli máme neznámych ľudí, s ktorými ste napríklad vo virtuálnom kontakte. Skôr, než sa stretnete na verejnosti, preverte, či je to skutočne taká osoba, za ktorú sa aj vydáva. Stretnutie si naplánujte radšej na mieste, kde sa vyskytuje viac ľudí.

hacker

Nesledujte neznáme stránky. Súvisí to s vírusmi. Pokiaľ má stránka divný názov alebo link, neklikajte naňho. Rovnako sa to týka aj e-mailov či správ s cudzím a neznámym obsahom. Láka vás síce, aby ste naň klikli, ale ihneď potom, čo tak spravíte, si môžete veľmi nebezpečne zavíriť počítač. Prípadne sa cudzí človek bude pokúšať dostať k vašim súborom a osobným veciam. Preto určite nikdy nereagujte na podozrivé e-maily!

Vytvárajte si kvalitné heslá. Mali by obsahovať čísla, malé i veľké písmená. Najlepšie bude, ak si vytvoríte viac hesiel na rôzne profily a účty, kde ich potrebujete. Vyhnete sa tak problému, že vám heslo niekto odhalí a nedajbože sa dostane napríklad k vašim peniazom alebo súkromným veciam. Je dobré mať zaheslovaný aj počítač či notebook. V prípade odcudzenia bude ťažšie sa dostať k vašim súborom.

technologie

Zabezpečte si wi-fi. Hocikto sa vám totiž môže „nabúrať“ do počítača, spomaliť internet alebo získať prístup k zdieľaným súborom. Tento bod síce závisí od vašich nastavení, ale aj tak vám odporúčame vytvoriť si kvalitné heslo na domácej wi-fi. S výberom vhodného šifrovania môžete predísť neželaným komplikáciám. To, ako správne šifrovať, si viete zistiť na internete a rôznych diskusných fórach, kde vám určite poradia.

Chráňte sa pred vírusmi. Dnes už existuje množstvo programov na ochranu pred škodlivými vírusmi. Je dobré si zvážiť, ktorý vám najviac vyhovuje. Najlepšie však zvoliť taký, ktorý má viacero funkcií. Pozrieť si môžete rôzne recenzie a internetové fóra a zistiť si, ktorí z nich ľudia najviac odporúčajú. Určite vám však odporúčame nejaký vo vašom počítači mať, aby ste…