Stalo sa vaše dieťa obeťou šikany?

Stalo sa vaše dieťa obeťou šikany?

Každý človek je niečím výnimočný a odlišný od ostatných. A práve preto vzniká šikana. Niekomu jednoducho vadí, že ten druhý je iný a niečím vyniká a vytŕča z davu.

Šikana môže byť aj fyzická, aj psychická. Najčastejšie sa deje medzi deťmi alebo dospievajúcimi. Psychická šikana je koľkokrát horšia ako tá fyzická.

Nanešťastie sa rodičia v mnohých prípadoch buď nikdy nedozvedia, že ich dieťa niekto šikanoval, alebo sa to dozvedia až vtedy, keď už je neskoro. Toto sú teda niektoré znaky, ktoré vám včas povedia či sa vaše dieťa stalo obeťou a môžete to začať riešiť.

bully

 1. Dieťa chodí domov pravidelne s modrinami, odreninami a nechce povedať, čo sa stalo, alebo si niečo vymyslí,
 2. zmení trasu do alebo zo školy (aby náhodou nestretol človeka, ktorý ho šikanuje),
 3. odmieta chodiť do školy, chodí poza školu, vymýšľa si výhovorky, aby tam nemusel ísť,
 4. odrazu začne nosiť zlé známky,
 5. začnú mu miznúť veci, ktoré mal v škole (peniaze, knihy,…),
 6. prestane poriadne jesť, má problémy so žalúdkom,
 7. trpí úzkostnými záchvatmi,
 8. počas dňa nemá chuť nič robiť, zabávať sa, nechce robiť aktivity, ktoré malo rado,
 9. odmieta chodiť von s kamarátmi,
 10. zmeny nálady, častý plač,
 11. znížené sebavedomie,
 12. sebapoškodzovanie.

Nie je stopercentné, že ak vaše dieťa vykazuje niektoré z týchto znakov, tak sa stalo obeťou šikany, môže to značiť aj iné veci, ako napríklad porucha správania apod. Avšak ak máte podozrenie, že sa to skutočne deje, treba to začať riešiť čím skôr. Najlepší spôsob je zájsť za vyučujúcim a porozprávať sa s ním či si niečoho nevšimol. Taktiež je veľmi dobré pozhovárať sa aj s vašim dieťaťom a položiť mu jednoduché otázky, napríklad ako sa mal v škole, či má nejakých nových kamarátov atď. Nikdy však nesmiete spochybniť jeho odpoveď. Ak vám povie, že mu niekto v škole robí zle, musíte mu veriť. Taktiež by ste naňho nemali tlačiť, alebo byť nahnevaní za to, že vám to nepovedal sám od seba, inak sa uzavrie ešte viac.

obrazok_linka_detskej_dovery

Čo ak je vaše dieťa to, ktoré šikanuje ostatných?

Musíte mu to povedať na rovinu. Vysvetliť mu, že to, čo robí je veľmi zlé a mal by sa ostatným ospravedlniť. Taktiež by ste sa mali zamyslieť či mu venujete dostatok pozornosti alebo či ste mu dobrým príkladom. Kľúčová je vždy komunikácia. Ak nič nepomáha, možno by bolo dobré začať to riešiť so psychológom alebo iným odborníkom.  

Každý človek je niečím výnimočný a odlišný od ostatných. A práve preto vzniká šikana. Niekomu jednoducho vadí, že ten druhý je iný a niečím vyniká a vytŕča z davu. Šikana môže byť aj fyzická, aj psychická. Najčastejšie sa deje medzi deťmi alebo dospievajúcimi. Psychická šikana je koľkokrát horšia ako tá fyzická. Nanešťastie sa rodičia v mnohých prípadoch buď nikdy nedozvedia, že…