Sklenená zástena pre najkrajšiu kúpelňu


Sklo za kuchynskou linkou, je moderný dizajnový prvok. Predstavuje pre kuchyňu jasné, čisté a príťažlivé riešenie. Kuchynská sklenená zástena sa vyznačuje jedinečným vzhľadom veľkých rozmerov bez špár, v ktorých sa bežne drží špina a baktérie.
Sklo v kuchyni spĺňa najprísnejšie hygienické a bezpečnostné požiadavky podľa platných noriem. 
Predstavte si sklo za kuchynskou linkou, ktoré vyzerá ako jeden veľký kameň, pohľad na otvorenú záhradu alebo stena plná vašich obrázkov a fotografii. Vašej fantázi sa medze nekladú, rovnako to môže byť aj pri výbere Vašej novej kuchynskej zásteny.

Kúpeľňa, dvere

Ideálne sklo pre kuchynské zásteny
Kuchynské prostredie je veľmi náročné a vyznačuje zmenami vlhkosti a vnútornej teploty prostredia. Je to miesto, kde sú kladené vysoké požiadavky na trvanlivosť použitých materiálov a ich dlhú životnosť.
Jedným z hlavných protivníkov je voda, a to v rôznych podobách. Na kuchynskú linku bežne pokladáme mokrý riad. Z hrnca pri varení vidíme stúpať horúcu vodnú paru. Najmä v horúcich letných dňoch si doprajeme osviežujúci nápoj s ľadom. Voda je vo väčšine prípadov dobrý pomocník, ale vie napáchať aj poriadne škody. Aby sa predišlo zatekaniu vody za sklenený obklad, odporúča sa všetky špáry riadne utesniť. Špáry by mali mať šírku 3 mm. Ak je to možné, vždy voľte sklo v jednom kuse, aby ste znížili počet špár.

modern-minimalist-bathroom-3115450_1280

Ak hrozí, že sklenený obklad bude vystavený zmenám teploty je nutné používať pre obklady stien a nábytku tepelne tvrdené sklo, ktoré odolá rozdielom teplôt v ploche tabule skla až do výšky 200⁰C. Už spomentým príkladom nestálosti teploty je unikajúca para z hrnca alebo z varnej kanvice, teplý hrniec na varnej doske, tesná blízkosť tepelného zdroja a podobne. 
Každé sklo v interiéri budov musí byť vždy bezpečnostné a výrobca je povinný k produktu dodávať vyhlásenie o parametroch, kde deklaruje triedu bezpečnosti skla. Najvhodnejším sklom pre obklady v kuchyni je bezpečnostné sklo tepelne tvrdené podľa normy EN 12150. Bežne známe aj pod pojmom kalené sklo. 
Vhodná hrúbka skla pre kuchynskú zástenu je 4 až 6 milimetrov. Pri kalenom je skle je to dostatočné, aj z pohľadu funkčnosti, aj ostatných bezpečnostných požiadaviek.
Aby vynikla farbenosť a použité vzory, odporúčame použiť extra číre sklo, ktoré zvýrazní sviežosť jednotlivých farieb a odtieňov.
Na obklady stien alebo nábytku nesmie byť používané klasické sklo float (podľa normy EN 572), ktoré sa pri rozbití triešti na veľké ostré črepy. Takéto mäkké sklo predstavuje príliš veľké riziko úrazu.

  • 17. 5. 2020